რეფლექსია გარე დაკვირვების გაკვეთილზე რეფლექსია
სტანდარტული გაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ზემფირა ელიზბარაშვილი
საგანი: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი : დაწყებითი / V კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 32
გაკვეთილის თემა : როგორ გავაფორმოთ ტექსტი
გაკვეთილის მიზანი : ისწავლონ ტექსტის გაფორმების
საშუალებები;
შექმნან საჭირო რესურსი პროგრამა MS Word-ის
დახმარებით.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო (წთ.)
|
1
|
კლასის ორგანიზება და მიზნის გაცნობა
|
3 წთ
|
|||
2
|
ცოდნის შემოწმება
|
გონებრივი იერიში;
|
მთელ კლასთან
|
„თავსატეხი“ - ჩემ მიერ Word-ის თემაზე შექმნილი სასწავლო რესურსი;
პროექტორი;
კომპიუტერი;
ინტერნეტი
|
10წთ
|
3
|
ინფორმაციის მიწოდება
|
ინტერაქტიური პრეზენტაცია;
სწავლება კეთებით
|
მთელ კლასთან
|
კომპიუტერი; პროექტორი
|
7 წთ
|
4
|
ახალი და ძველი ხერხებით ციფრული
მასალის შექმნა - პრაქტიკული სამუშაო
|
სწავლა-კეთებით
|
წყვილებში მუშაობა
|
კომპიუტერები
|
10 წთ
|
5
|
რამდენიმე მოსწავლის ნამუშევრის პრეზენტაცია,
კლასისგან უკუკავშირის მიცემა
|
ინტერაქტიური
|
ინდივიდუალური,
|
კომპიუტერი; პროექტორი
|
10 წთ
|
6
|
გაკვეთილის შეჯამება, საბოლოო შეფასება
|
მთელ კლასთან
|
სახელმძღვანელო
|
5 წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები შექმნიან ციფრულ მასალას პროგრამა MS Word-ში
ტექსტის
გაფორმების თემაზე. გამოიყენებენ წინამდებარე ცოდნას და დაამატებენ გაკვეთილის
დროს ნასწავლ ფუნქციებს (ე.ს.გ. ისტ V.1; V.6)
შეფასება
: ფასდება ისტ პროდუქტის შესაქმნელი საშუალების გამოყენების უნარ-
ჩვევები
დანართი 1
სტანდარტთან შესაბამისობა :
ისტ. V. 1 აცნობიერებს სხვადასხვა სახის პროგრამული უზრუნველყოფის
დანიშნულებას და ფუნქციებს და ეფექტიანად იყენებს მათ ( მონიშვნა,
კოპირება,
ჩასმა, ფორმატირება);
ისტ.V. 6 იყენებს ტექსტური მასალის შესაქმნელი საშუალების
შესაძლებლობებს
საკომუნიკაციო ხარისხის გასაუმჯობესებლად (ტექსტურ
რედაქტორში
ასოების ზომის, სტილის და ფერის შერჩევა).
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი : ზემფირა ელიზბარაშვილი
საგანი : ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი : დაწყებითი / V კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 31 მათ შორის სსსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა : წლიური - შემაჯამებელი;
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლემ უნდა გააცნობიეროს, რას ნიშნავს მედია წიგნიერება, შეძლოს
მედიაპროდუქტის შექმნა-ვიდეოკლიპის სახით, რომელშიც
წარმოადგენს სასწავლო წლის განმავლობაში შესწავლილი მოდულების
რეზიუმეს.
წარმოადგენს სასწავლო წლის განმავლობაში შესწავლილი მოდულების
რეზიუმეს.
გაკვეთილის ტიპი: სამოდელო მედიაწიგნიერება - გამჭოლი კომპეტენცია
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო (წთ.)
|
1
|
კლასის ორგანიზება, თემის, მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
|
ვერბალური, ვიზუალური
|
მთელ კლასთან
|
ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი
|
3 წთ
|
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება - განვლილი მოდულების მიმოხილვა
|
გონებრივი იერიში
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი;
კომპიუტერი;
ინტერნეტი
|
7 წთ
|
3
|
რას ნიშნავს მედიაწიგნიერება
|
მინილექცია
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი;
კომპიუტერი;
ინტერნეტი
|
5 წთ
|
4
|
პროგამა MOVIE MAKER ფუნქციებისა და შესაძლებლობების გაცნობა და კლიპის სანიმუშო ჩვენება
|
პრეზენტაცია
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი;
კომპიუტერი;
ინტერნეტი; კლიპი-„რა მშვენიერია სამყარო“-ჩემ მიერ შქმნილი ვიდეორგოლი
|
5 წთ
|
5
|
ციფრული პროდუქტის „ვიდეოკლიპის“ შექმნა
MOVIE MAKER-ში
|
სწავლა-კეთებით
|
მთელ კლასთან
|
კომპიუტერი; პროექტორი,
ინტერნეტი; ვქმნით
ვიდეოკლიპს-"REZUME"-შესწავლილი მოდულების მიმოხილვა |
20 წთ
|
6
|
დასკვნების გამოტანა და ახალი მასალის განმტკიცება
|
კითხვა-პასუხი, მსჯელობა
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი;
კომპიუტერი;
ინტერნეტი
|
3 წთ.
|
7
|
გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება, საშინაო დავალების მიცემა
|
ვერბალური
|
მთელ კლასთან
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი
|
2 წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები : მოსწავლეები გაიაზრებენ მედია წიგნიერების მნიშვნელობას,
სხვადასხვა ციფრული საშუალების გამოყენებით შექმნიან მედიამასალას - ვიდეოკლიპს.
შეფასება : ფასდება მედიაპროდუქტის შექმნის უნარი.
ხელმოწერა: თარიღი:
დანართი 1
სტანდარტთან შესაბამისობა : მიმართულება - ისტ რესურსების შექმნა;
ისტ. V.3 მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
მასწავლებლის სახელი, გვარი : ზემფირა ელიზბარაშვილი
სამოდელო გაკვეთილი N3
გამჭოლი კომპეტენცია - ციფრული
მედიაწიგნიერება
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ზემფირა ელიზბარაშვილი
პირადი ნომერი:
საგანი: ი ს ტ
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი, Vბ კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 18
სსსმ მოსწავლე: ასეთი არ არის
გაკვეთილის თემა: დიაგრამები და ელექტრონული ცხრილები
პროგრამა MS
Excel-ში
გაკვეთილის მიზანი: 1. მოსწავლე
გაარკვევს რა არის ციფრული მედიაწიგნიერება;
2. მოსწავლე გაარკვევს რა არის გამჭოლი კომპეტენცია;
3. მოსწავლე გაეცნობა პროგრამა MS
EXCEL-ში სხვადასხვა
სახის დიაგრამების აგებას.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
სტანდარტთან შესაბამისობა:
ისტ V. 6
მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალებების
შერჩევა და გამოყენება
კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
1
|
კლასის ორგანიზება:
სიის ამოკითხვა, გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების
გაცნობა
|
ვვერბალური და ვიზუალური ახსნა
|
მთელ კლასთან
|
ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი,4
პროგრამა
Power
Point
|
3 წთ.
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება -
MS Excel -
სქემა: ვიცი,
მინდა ვიცოდე, ვისწავლე
1.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი, კომპიუტერი,
ინტერნეტი,
სახელმძღვანელო
|
7 წთ.
|
|
ინფორმაციის მიწოდება-
მასწავლებელი საუბრობს
ციფრული მედიაწიგნიერებისა და გამჭოლი კომპეტენციის შესახებ
|
მინილექცია
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი, კომპიუტერი,
ინტერნეტი
|
3 წთ.
|
|
4
|
ახალი მასალის ახსნა:
როგორ ავაგოთ დიაგრამა-ძველი
და ახალი ხერხებით ციფრული პროდუქტის შექმნა.
სახელმძღვანელოში წარმოდგენილი მაგალითის საფუძველზე დიაგრამის აგება
და მენიუ TABLE TOOLS გარჩევა
|
ინტერაქტიური პრეზენტაცია-
სწავლა კეთებით
|
მთელ კლასთან
|
პროექტორი, კომპიუტერი
|
8 წთ.
|
5
|
პრაქტიკული სამუშაო:
მოსწავლეები კომპიუტერებში-ციფრული
რედაქტორის ფურცელში აგებენ დიაგრამას „ფერადი ბურთები და კუბები“-სვეტოვანი, შემდეგ
წრიული.
|
სწავლა კეთებით, ინტერაქტიური
|
წყვილებში
|
კომპიუტერები და სახელმძღვანელო
|
15 წთ.
|
6
|
პრეზენტაცია:
რამდენიმე მოსწავლის ნამუშევრის პრეზენტაცია, კლასისგან უკუკავშირის
მიცემა
|
ინტერაქტიური
|
ინდივიდუალური
|
პროექტორი, კომპიუტერი
|
5 წთ.
|
7
|
გაკვეთილის შეჯამება:
სქემა:
დადებითი, უარყოფითი, საინტერესო.
მოსწავლეები გამოხატავენ თავიანთ შეხედულებებს, თუ
რა იყო დღევანდელ გაკვეთილზე მათთვის დადებითი, უარყოფითი, საინტერესო.
|
ვერბალური მსჯელობა
|
მთელ კლასთან
|
კომპიუტერი, პროექტორი, სახელმძღვანელო
|
2 წთ.
|
8
|
შეფასება:
განმავითარებელი,
განმსაზღვრელი - შეფასების რუბრიკის
მიხედვით
|
ვერბალური
|
მთელ კლასთან,
ინდივიდუალური
|
ჟურნალი
|
2 წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები 1. იმსჯელებენ ციფრული მედიაწიგნიერების
და მისი გამჭოლი
კომპეტენციის შესახებ;
2.
შეძლებენ ისტ-ში შეძენილი ცოდნის გამოყენებას პრაქტიკაში.
3. შეძლებენ პროგრამა MS EXCEL-ში სხვადასხვა სახის დიაგრამების აგებას - შექმნიან ციფრულ პროდუქტს;
4.
შეძლებენ დიაგრამებზე სათანადო მანიპულირებას;
შეფასება:
ფასდება
მედიაპროდუქტის შექმნის უნარი.
მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და რუბრიკა თან ერთვის
ხელმოწერა: ზ. ელიზბარაშვილი
თარიღი: 7 ივნისი, 2019 წ.
რ ე ფ ლ ე ქ ს ი ა
2019 წლის 7 ივნისს
Vკლასში ჩავატარე სამოდელო გაკვეთილი „გამჭოლი
კომპეტენცია-ციფრული მედიაწიგნიერება“. გაკვეთილის თემა იყო დიაგრამები და ელექტრონული
ცხრილები პროგრამა MS Excel-ში. მიზანი გათვლილი იყო მისაღწევ შედეგზე - მოსწავლეებმა
უნდა იცოდნენ რას ნიშნავს ციფრული მედიაწიგნიერება და მისი გამჭოლი კომპეტენცია. მოსწავლეებმა
ისწავლეს და პრაქტიკულად შეძლეს სხვადასხვა სახის დიაგრამების აგება MS Excel-ში.
I აქტივობაში პროგრამა
Power Point-ის მეშვეობით ეკრანზე გავაცანი მოსწავლეებს გაკვეთილის თემა, მიზანი, მოსალოდნელი
შედეგები, შეფასების რუბრიკა.
II აქტივობაში წინარე
ცოდნის გააქტიურების მიზნით გამოვიყენე სქემა: ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე. კითხვა-პასუხის
რეჟიმში მოსწავლეებმა გამოამჟღავნეს საფუძვლიანი ცოდნა.
II აქტივობაში ინფორმაციის
მიწოდებისთვის ჩავატარე მინილექცია - მოსწავლეებს ვესაუბრე ციფრული მედიაწიგნიერებისა
და გამჭოლი კომპეტენციის შესახებ; ავუხსენი, რომ მედიაწიგნიერება არის ცოდნის, უნარებისა
და ქცევების ერთობლიობა, რომ აქვე იგულისხმება ციფრული პროდუქტის შექმნა მომხმარებლის
მიერ; რომ მაღალი მედიაწიგნიერება მაღალ მედიაკულტურას განაპირობებს.
IV აქტივობაში მოსწავლეებს
ავუხსენი და ვაჩვენე როგორ ავაგოთ სხვადასხვა სახის დიაგრამა ძველი და ახალი ხერხების
გამოყენებით; დეტალურად ავხსენი დიაგრამის მართვის ინსტრუმენტები Table Tools, გამოვიყენე
მეთოდი სწავლა-კეთებით. ძალიან დიდი იყო მოსწავლეთა დაინტერესება და მოტივაცია.
V აქტივობაში მოსწავლეებმა
წყვილებში იმუშავეს კომპიუტერებთან და ააგეს დიაგრამა „ფერადი ბურთები“; მათ შეძლეს
დიაგრამის სტილისა და ტიპის შეცვლა, მონაცემების მნიშვნელობებისა და ლეგენდის გამოტანა
სასურველ ადგილას.
VI აქტივობაში მოსწავლეებმა
მოახდინეს საკუთარი ნამუშევრების პრეზენტაცია, რასაც ახლდა კლასისგან უკუკავშირი.
VII აქტივობაში შევაჯამეთ
გაკვეთილი სქემით: დადებითი, უარყოფითი, საინტერესო
VIII აქტივობაში მოვახდინე
შეფასება - განმავითარებელი და განმსაზღვრელი.
მთელი გაკვეთილის
განმავლობაში მაღალი იყო მოსწავლეთა ჩართულობა და ინტერესი.
გაკვეთილის ბოლოს
ჩვენ მივაღწიეთ მიზანს - მოსწავლეებმა კარგად გაიგეს რა არის ციფრული მედიაწიგნიერება
და მისი გამჭოლი კომპეტენცია; გაკვეთილზე მათ თავად შექმნეს ციფრული პროდუქტი-დიაგრამები.
გაკვეთილზე დამსწრე
კოლეგებისთვის საინტერესო აღმოჩნდა ცხრილებისა და დიაგრამების აგების პროცესი. მათ
შენიშნეს, რომ ისტ ტექნოლოგიების ფლობა აუცილებელი პირობაა წარმატებისთვის.
ჩატარებული გაკვეთილის
შემდეგ ვფიქრობ მნიშვნელოვნად გაიზრდება მოსწავლეთა მოტივაცია, გაფართოვდება ინტერესების
არეალი, ამაღლდება მედიაკულტურა, სწავლისადმი შემოქმედებითი მიდგომა; ზოგადად განვითარდება
მრავალმხრივი უნარები.
ყველა აქტივობა
წარიმართა გეგმის შესაბამისად. გაკვეთილის მოდიფიცირება არ დამჭირვებია; გაკვეთილი
მოტივირებული და საინტერესო იყო. გაკვეთილზე იყო კითხვა-პასუხი, მსჯელობა, დაზუსტება,
დახვეწა.
მოსწავლეებისთვის
ყველაზე საინტერესო იყო კომპიუტერებთან პრაქტიკული დავალების შესრულება, როცა თავად
ქმნიდნენ ციფრულ პროდუქტს - დიაგრამებს. მათ შესანიშნავი შედეგი აჩვენეს.
გამოიკვეთა ტექნიკური
ხარვეზი - პროექტორის გაუმართაობა, თუმცა ამას ხელი არ შეუშლია საგაკვეთილო პროცესისთვის; მაგრამ აუცილებლად გავითვალისწინებ მომავალში.
ქ. გურჯაანის
#1 საჯარო სკოლის
ისტ პედაგოგი: ზემფირა ელიზბარაშვილი
Комментариев нет:
Отправить комментарий